اهمیت رژیم غذایی و مکمل های پروتئینی برای تقویت اهداف شما باید به خوبی درک شوند. نیازی نیست که متخصص تغذیه بوده و یا در زمینه رژیم غذایی با تجربه باشید تا اطلاعاتی در مورد پروتئین ها داشته باشید. امروز قصد داریم این آموزش را برای شما تسهیل نماییم. فقط کافی است با کسب اطلاعات در مورد مکمل های پروتئینی، آنها را وارد زندگی روزمره خود نمایید.

 

به احتمال زیاد شما به دنبال مکمل های پروتئینی هستید و قصد دارید ماهیچه های خود را تقویت کنید، زیرا در غیر این صورت این متن را نمی خواندید. استفاده از یک رژیم غذایی متعادل به همراه استفاده از مکمل های پروتئینی برای دستیابی به این امر ضروری می باشند. همزمان با افزایش سن، پایداری حجم ماهیچه اندکی دشوار می گردد. استفاده از پودرهای پروتئین روشی عالی برای هماهنگ سازی ماهیچه ها با افزایش سن می باشد.

در ابتدا باید این سوال را بپرسیم: "پروتئین چیست؟" به عبارت ساده تر، پروتئین ترکیبی از آمینواسیدها می باشد. شما باید آمینواسیدها را از مکمل ها یا غذاها دریافت کنید تا پروتئین مورد نیاز را برای ماهیچه ها فراهم آورید. میزان مصرف و نوع پروتئینی که باید مصرف کنید یکی از موارد قابل بحث برای دستیابی به اهداف خاص می باشد. چرا؟ زیرا بدن افراد مختلف واکنش مختلفی دارد. یک محصولی که برای یک فرد نتیجه عالی دارد ممکن است برای افراد دیگر نتیجه مناسبی نداشته باشد.

با در نظر داشتن این موضوع، می خواهیم اصولی را برای شما ارائه دهیم و سپس شما را ترغیب می کنیم که به بدن خود گوش فرا دهید. سپس با استفاده از راهنمایی های ما می توانید از رژیم غذایی و مکمل های پروتئین به طور دقیق استفاده کنید. تهیه بهترین مقدار و بهترین آمینواسیدها را بر عهده ما بگذارید. در انتهای این مقاله، رفرنس های مورد استفاده در این تحقیق را نیز ذکر کرده ایم. اجازه بدهید اهداف، بودجه و نتایج، شما را در انتخاب بهترین مکمل پروتئین راهنمایی کنند.

انواع مختلف مکمل های پروتئین

پروتئین وی

از آنجایی که این پروتئین ها به سرعت و به سادگی جذب می شوند، پروتئین وی یکی از پودرهای محبوب می باشد. شرکت های تولیدکننده مکمل های ورزشی معمولا دو نوع پروتئین وی را عرضه می کنند: ایزوله و کنسانتره.

ایزوله: در طی فرآوری این نوع پروتئین تمام چربی و لاکتوز آن گرفته شده است. بنابراین، این محصول دارای کالری بسیاری کمی بوده و حاوی 90% پروتئین می باشد. در صورتی که به لاکتوز حساسیت دارید، پروتئین وی ایزوله انتخاب بسیار خوبی می باشد. اگر از رژیم غذایی استفاده کرده و در عین حال به دنبال افزایش حجم ماهیچه هستید، این محصول با سوزاندن چربی ها منجر به ایجاد ماهیچه می گردد. افزایش حجم ماهیچه منجر به افزایش متابولیسم شما می گردد و به شما کمک می کند تا به ساختار بدنی مورد نظر خود دست یابید. به دلیل فراوری انجام شده برای از بین بردن چربی و کربوهیدرات ها، ایزوله دارای قیمت بالاتری در مقایسه با سایر پروتئین ها می باشد.

کنسانتره: حاوی مقادیر کمی چربی و کلسترول بوده و دارای کالری و کربوهیدرات بالایی به صورت لاکتوز می باشد. کنسانتره ها حاوی 70 – 85 درصد پروتئین می باشند. اگر نگران افزایش وزن نیستید و به لاکتوز نیز حساسیت ندارید، این انتخاب بهترین گزینه محسوب می شود. پروتیئن وی کنسانتره به دلیل ساختاری طبیعی و به دور از فرآوری، عملکرد بهتری را در ایجاد ماهیچه ارائه می دهد. عدم فراوری منجر شده است که قیمت این پروتئین پایین تر باشد.

کازئین

کازئین 80% پروتئین موجود در شیر را تشکیل می دهد. کازئین بدون استفاده از مواد شیمیایی از شیر گرفته می شود بنابراین شیر خالص ترین منبع کازئین می باشد. این پروتئین جذب آرامی دارد. این امر منجر گشته است که کازئین به عنوان پروتئین بین وعده های غذایی مورد استفاده قرار گیرد. می توان این پروتئین را در هنگام خواب نیز استفاده کرد و منجر به بهبود کیفیت خواب نیز می گردد. خواب عمیق و جذب آرام پروتئین کازئین منجر به افزایش بازیابی و ایجاد ماهیچه می شود.

ترکیب

ترکیب رژیم غذایی و پروتئین های مختلف می تواند منجر به ایجاد محصولی سازگار با نیازهای شما گردد. بسیاری از کاربران به دنبال محصولی هستند که تمام نیازهای آنها را برطرف سازد. اگر فرد پرمشغله ای هستید، پروتئین های ترکیبی ایده آل می باشند. علاوه بر این، ترکیباتی نظیر نوشیدنی های پیش از تمرین و پروتئین های افزایش وزن برای دستیابی به اهداف و استفاده در طول دوره های تمرین ایجاد شده اند.

پروتئین سبزیجات

سبزیجات خام می توانند تمام آمینواسیدهای ضروری بدن شما را تامین می کنند. پروتئین های حیوانی نیز برای ایجاد ماهیچه ضروری می باشند. سبزیجات در مقایسه با پروتئین های حیوانی دارای خاصیت چربی سوزی می باشند. از آنجایی که افراد همواره از سبزیجات استفاده نمی کنند، بنابراین استفاده از آنها در رژیم غذایی می تواند بسیار سودمند باشد.

سایر منابع پروتئین

شما می توانید از غذاهایی نظیر گوشت، پنیر، لوبیا، آجیل و سایر غذاهای خام استفاده کرده و پروتئین مورد نیاز خود را به دست آورید. خوردن این غذاها به غیر از وعده های غذایی اندکی دشوار می باشد. سایر منابع پروتئینی نیز وجود دارند که می توانید از آنها در بین وعده های غذایی استفاده کنید.

آمینواسیدها: آنها نیز پروتئین محسوب می شوند. تامین تمام آمینواسیدها امر دشواری می باشد. می توانید از پودرهای آمینواسید استفاده کنید. بدنسازان این کار را براحتی انجام می دهند زیرا آنها روزانه مقادیر زیادی پروتئین مصرف می کنند. میزان و کیفیت پروتئین خود را با افزودن آمینواسیدهای اضافی افزایش دهید.

نوشیدنی های جایگزین غذا: علی رغم اینکه توصیه کرده بودیم همواره از پودرهای پروتئین استفاده کنید، اما نوشیدنی های جایگزین غذا نیز بسیار سودمند می باشند. این محصولات در حالت نوشیدنی نیز دارای توان بالایی می باشند و پروتئین و کالری بدن را تامین می کنند. آنها مقرون به صرفه بوده و در فروشگاه ها موجود می باشند.

محصولات افزایش وزن: این محصولات ترکیبی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی و سایر مواد غذایی می باشند. آنها منجر به تنوع پودرهای پروتئینی می گردند و روند تمرین شما را تغییر می دهند. بسته به اهداف تمرین و نیاز بدن به پروتئین، شما می توانید از محصولات مختلفی استفاده کنید. ترکیب انواع مختلف پروتئین وی، آمینواسیدها، پودر BCAA، کراتین، گلوتامین و ... می توانند نیازهای شما را بهتر از فرمول های کلی تامین کنند.