ماهیچه ذوزنقه ای با کمر یا با شانه بهتر تمرین داده می شود؟

ماهیچه های ذوزنقه ای در حین انجام تمرینات شانه و پشت نقش مهمی را ایفا می کنند. شما می توانید نحوه تمرین دادن بخش های مختلف ماهیچه را به منظور اطمینان از رشد و تقویت بهینه بیاموزید.

 

زمانی که به عنوان مبتدی تمرینات خود را آغاز می کنید، تمرین های شما اغلب توسط بخش های بدن طبقه بندی می شوند و این بدین معناست که شما چندین تمرین را برای یک گروه خاص از ماهیچه ها انجام می دهید تا آن ماهیچه را به طور بهینه تقویت نمایید. این رویکرد در اغلب موارد نتایجه خوبی دارد اما ماهیچه ذوزنقه ای که در پشت بدن قرار گرفته است دوگانگی عجیبی ایجاد می کند.

آیا تابحال شنیده ای فردی بگوید که امروز روز تمرین ماهیچه های ذوزنقه ای است؟ من که تا بحال چنین چیزی نشنیده ام.

چیزی که این ماهیچه را متفاوت می سازد ساختار الماس مانند این ماهیچه است که دارای سه ناحیه فوقانی، میانی و تحتانی می باشد و هر یک از آنها وظیفه مستقلی دارند. اگرچه ذوزنقه ای یک ماهیچه است، مربیان اغلب قسمت های مختلف آن را در روزهای متفاوتی مورد تمرین قرار می دهند. به منظور جلوگیری از سردرگمی بهتر است وظیفه هر یک از بخش های مختلف این ماهیچه را مورد بررسی قرار دهیم تا با نحوه تمرینات آن نیز آشنا شویم.

زمانی که شما به ماهیچه ذوزنقه ای بزرگ فکر می کنید، معمولا بخش فوقانی آن را در نظر دارید که بین گردن و شانه های شما قرار دارد. زمانی که شما سرشانه های خود را بالا برده و یا چرخش می دهید، بخش فوقانی این ماهیچه تحت فشار قرار می گیرد. این همان حرکتی است که افراد زمانی که به نشانه قبول نکردن شانه های خود را بالا می کشند. علاوه بر این، تمریناتی که در آن شانه ها را تکان می دهید به طور مستقیم بر روی ذوزنقه ای فوقانی تاثیر دارند بنابراین حتی کوچکترین حرکات شانه نیز می توانند تاثیرگذار باشند. بنابراین ضروری است که هر روز شانه های خود را تمرین دهید.

بخش میانی این ماهیچه زمانی تحت تاثیر قرار می گیرد که سرشانه های خود را به سمت یکدیگر بکشید و این فرایند را انقباص می نامند. شما این کار را در حین تمرین سیم کش انجام می دهید. زمانی که در قایق نشسته و پارو می زنید سرشانه های خود را به هم نزدیک می کنید و این امر نیز منجر به تقویت بخش میانی این ماهیچه می گردد. حرکت پارو علاوه بر این ماهیچه بر روی ماهیچه های مجاور نیز تاثیر دارد. بهتر است در حین انجام تمرینات سیم کش نشسته ماهیچه ذوزنقه ای میانی را مستقل از سایر بخش ها مورد تمرین قرار دهید. کافی است که سرشانه های خود را به داخل کشیده و سپس آزادسازی کنید بنابراین محدوده حرکت بسیار پایین می باشد.

به منظور پیچیده تر کردن موارد، بیایید به بررسی ذوزنقه ای تحتانی بپردازیم. وظیفه این ماهیچه چرخش سرشانه ها به سمت پایین می باشد بنابراین در مراحل اولیه کشش به سمت پایین این ماهیچه تحت تاثیر قرار می گیرد. شما می توانید به طور اثربخش بخش تحتانی این ماهیچه را با انجام کشش به سمت پایین و ثابت نگه داشتن بازوها تمرین دهید. فیبرهای تحتانی زمانی که پرس یا تمرینات شانه انجام می دهید نیز تحت تاثیر قرار می گیرند. حتی تمرین ربودن نیز که یکی از حرکات المپیکی برای تمام بدن است که فیبرهای بخش تحتانی این ماهیچه را مورد تمرین قرار می دهد.

 

بنابراین در تقسیم بندی تمرینات ذوزنقه ای در چه قسمتی قرار می گیرد. اگر در تمرینات روزمره خود پشت و شانه های خود را در یک روز تمرین دهید، احتمال اینکه بخش های مختلف ماهیچه را به چالش بکشید بسیار بالا می باشد و این بسیار مفید و اثربخش خواهد بود. فقط کافی است نحوه مورد هدف قرار دادن آن را فرا بگیرید و بعد از با چند حرکت می توانید تاثیرات لازم را به آن اعمال کنید. اغلب بر این باورند بالا بردن شانه کافی می باشد. اما اکنون بدین نتیجه رسیده اند که این تمرین کافی نیست.

 

 

 

0
رژیم غذایی خود را تغییر دهید: 5 ترفند برای تغذیه س...
4 ابزار برای دوندگان قدرتمند
 

نظرات

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده . اولین نفر برای ثبت نظر باشید
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
Guest
پنج شنبه, 02 خرداد 1398

badge g

دانلود نسخه اندروید از

(رایگان)