تصمیم گیری برای کاهش وزن و دستیابی به تناسب اندام یکی از بهترین راه ها برای شروع سال جدید می باشد. چه تصمیمی می تواند بهتر از حرکت بیشتر و تغذیه بهتر باشد؟ اجرای این تصمیم همواره طبق برنامه پیش نمی رود. در واقع اغلب افرادی که تصمیماتی که در اول سال اتخاذ می کنند را ادامه نمی دهند.

 

به نظر من، یکی از دلایلی که منجر می شود افراد نتوانند تصمیم خود را عملی سازند وابستگی آنها به اعداد و ارقامی نظیر وزن و درصد چربی بدن می باشد و موفقیت خود را بر اساس این اعداد و ارقام ارزیابی می کنند. این ذهنیت منجر به رویکرد همه یا هیچ می گردد و در نهایت کاهش وزن به نبردی بی پایان و بدون نتیجه تبدیل می شود.

بنابراین از شما می خواهم تا به مدت 60 روز ترازو را کنار بگذارید. روش های بهتری برای دستیابی به اهداف و ارزیابی موفقیت وجود دارد. در اینجا نحوه این کار را به شما توضیح خواهیم داد.

اعداد می توانند دروغین باشند

برخی اوقات عددی که بر روی ترازو نشان داده می شوند تغییرات سالمی که شما تجربه می کنید را نشان نمی دهد. بنابراین اگر قصد دارید به عدد خاصی دست یابید، ممکن است برخی علائم فوق العاده پیشرفت که در واقع مهم تر از رابطه شما با جاذبه زمین است را نادیده بگیرید.

بگذارید این موضوع را با مثالی توضیح دهم: بعد از تمرین شدید و تغذیه مناسب به مدت چندین ماه، شما از نتایجی که به دست آورده اید خوشحال می شوید. ماهیچه های خوبی ایجاد کرده اید، لباس های شما به خوبی بر روی تن شما قرار می گیرند و از تناسب اندام خود رضایت دارید. مهم تر از آن شما انرژی بیشتری داشته و از پیشروی طبق برنامه و انتخاب گزینه های سالم تر لذت می برید.

از آنجایی که موارد به خوبی پیش می روند، شما انتظار دارید که به وزن هدف نزدیک شده باشید بنابراین بر روی ترازو می روید. اما برخلاف انتظار، وزن شما بیش از میزانی است که انتظار داشتید. وزن شما 10 پوند بیشتر از وزن مورد نظر می باشد.

برخی از افراد ممکن است اعداد را نادیده گرفته و روند خود را ادامه دهند و از نتایجی که آینه به آنها نشان می دهد لذت ببرند. اما در این میان برخی افراد دیگر ناامید شده و هرگز به اقدامات پیشین خود افتخار نمی کنند. علی رغم ظاهر و احساس عالی و پیشرفت فوق العاده، افراد صرفا سعی دارند که میزان مسیری که برای دستیابی به اعداد و ارقام مورد نیاز طی کنند را بررسی نمایند.

خوشحالی و خودباوری شما نباید به اعداد و ارقام بستگی داشته باشد. چگونه به عدد وزن ایده آل خود دست یافتید؟ آیا وزنی را انتخاب کردید که در دبیرستان داشتید؟

اگر دلیل خاصی برای دنبال کردن یک عدد خاص بر روی ترازو ندارید، بنابراین بهتر است بر روی لذت بردن از هر روز تمرین برای ایجاد بدنی سالم و قوی تمرکز نمایید.

ترازو را رها کرده و بر روی پیشرفت تمرکز کنید

اگرچه ممکن است این امر اندکی دشوار باشد، اما شما باید وزن خود را رها کنید زیرا هیچ ارزشی ندارد. عددی که بر روی ترازو نشان داده می شود به معنای تناسب اندام شما نیست و همچنین میزان درصد چربی بدن همواره نشانگر سلامتی شما نمی باشد.

اگر شما تناسب اندام خود زمانی که چربی بدن شما 19 درصد است را می پسندید، چه دلیلی وجود دارد که آن را به 15 کاهش دهید؟ اگر شما برای مدتی طولانی است که به دنبال اعداد هستید، فرصت خوبی است که آنها را کنار بگذارید.

چیزی که مهم است احساس و ظاهر شما می باشد. ضروری است که شما برای دستیابی به اندامی تلاش کنید که قصد دارید آن را ثابت نگه دارید.

اگر شما همواره به منظور درصد چربی یک رژیم غذایی را در پیش گرفته اید، ممکن است به سرعت ناامید شده و در نهایت تصمیم امسال شما برای دستیابی به تناسب اندام نیز نتیجه ای در پی نداشته باشد.

اگر اعداد منجر به استرس و نگرانی شما می شوند استفاده از آنها را متوقف کنید. به جای آن به آینه و تناسب لباس ها، میزان انرژی و احساس خود توجه کنید. به دنبال شیوه زندگی ای باشید که دوست دارید. به پیشرفت روزمره خود افتخار کنید.

با تداوم فعالیت ها به تناسب اندام خود وفادار باشید. بر روی کارها و تمریناتی که هر روز انجام می دهید تمرکز کنید و آینده را نیز فراموش کنید. با این کار می توانید سلامتی ذهنی و فیزیکی خود را تامین نمایید.