مزایای نوشیدنی های پروتئینی

مزایای نوشیدنی های پروتئینی مزایای نوشیدنی های پروتئینی

در این مقاله به بررسی تاثیر نوشیدنی های پروتئینی بر روی افزایش 5 پوندی وزن، کاهش چربی های شکمی و پیروزی در رقابت ها خواهیم پرداخت. امروزه مصرف پروتئین ها توسط ورزشکاران و بدنسازان در مقایسه با گذشته افزایش یافته است. کافی است به فروشگاه محله خود مراجعه کرده و در آنجا با انواع محصولات پروتئینی مختلف مواجه خواهید شد که از این میان می توان به سویا، وی، کازئین یا شیر اشاره کرد که همه آنها در یک عامل، یعنی وجود پروتئین، مشترک می باشند.

 

یکی از بهترین روش ها برای تامین پروتئین مورد نیاز از طریق غذاها می باشد اما در حین ورزش استفاده از غذاهای دارای پروتئین امر دشواری می باشد. به خصوص زمانی که برنامه شغلی و تمرینی شما بسیار پیچیده باشد ممکن است فرصت تهیه غذا نداشته باشید. در این مواقع می توانید از نوشیدنی های پروتئینی استفاده کنید.

مزایا:

اما چرا بسیاری از بدنسازان از مکمل های پروتئینی استفاده می کنند؟ پروتئین برای ایجاد ماهیچه ضروری می باشد. پروتین همچنین بر روی تولید برخی هورمون ها، آنزیم ها، انتقال دهنده های عصبی، اسیدهای نوکلئیک و بخش های دستگاه ایمنی ضروری می باشد. بدون پروتئین کافی بدن ما قادر به حفظ ساختار خود نخواهد بود و همچنین جریان خون، انقباض ماهیچه ای، رشد و ترمیم با مشکل برخورد خواهند کرد. بدون پروتئین ماهیچه های ما قادر به بازیابی بعد از تمرین یا صدمه نخواهند بود.

از آنجایی که غذاهای حاوی پروتئین به زمان بیشتری برای هضم و جذب نیاز دارند، بهترین و سریع ترین روش برای تامین پروتئین مورد نیاز استفاده از نوشیدنی های پروتئینی 30 دقیقه قبل از تمرین می باشد.

کدام پروتئین بهترین گزینه به شمار می رود؟

پروتئین وی یکی از بهترین مکمل ها برای کسانی است که برای افزایش ماهیچه و تناسب اندام تلاش می کنند. به منظور تعیین پروتئین مورد نیاز خود می توانید از تست های کیفی پروتئین استفاده کنید. یکی از رایج ترین روش ها استفاده از ارزش زیستی (BV) می باشد که میزان نیتروژن قابل جایگزینی با 100 گرم پروتئین در رژیم غذایی را نشان می دهد.

افراد بر این باورند پروتئین های دارای BV بیشتر برای رشد مناسب می باشند اما این موضوع توسط محققان رد شده است. بسیاری از محققان بر این باورند هر چه BV بیشتر باشد، پروتئین بهتر جذب شده و در بدن مورد استفاده قرار می گیرد. اما استفاده از روش های کلی برای انتخاب پروتئین مورد نظر روش صحیحی به شمار نمی رود.

نتیجه نهایی این است که پروتئین وی دارای BV بالایی بوده و دارای تمام آمینواسیدهای ضروری و غیرضروری موجود در طبیعت می باشد. ارزش زیستی پروتئین وی در حدود 104 می باشد و این در حالی است که ارزش زیستی تخم مرغ برابر 100 است. میزان ارزش زیستی برای شیر، کازئین، گوشت قرمز و سویا به ترتیب برابر 91، 77، 80 و 74 می باشد.

ارزش زیستی صرفا یکی از معیارها برای پروتئین ها می باشد. برای مثال گوشت قرمز یکی از پروتئین هایی است که میزان BV پایینی دارد اما همواره یکی از کلیدی ترین پروتئین ها برای ورزشکاران بوده است. سویا نیز دارای ارزش زیستی پایینی است اما دارای مزایای متعددی می باشد. بنابراین در انتخاب پروتئین ها BV نباید صرفا تنها عامل انتخاب پروتئین باشد.

به چه میزان پروتئین نیاز داریم؟

حداقل پروتئین مورد نیاز بدن برای ایجاد ماهیچه یک گرم پروتئین به ازای هر پوند وزن بدن می باشد. هر چه میزان پروتئین مصرفی در ورزشکاران بیشتر باشد سرعت ترمیم نیز افزایش می یابد.

اگرچه نظرات مختلفی در مورد میزان بیشینه پروتئین مورد نیاز وجود دارند اما به نظر من امکان ندارد فرد بتواند بیش از حد پروتئین مصرف نماید. اما اگر چنانچه مصرف پروتئین بیشتری دارید ضروری است در کنار آن از مکمل های کلسیم و منزیم نیز استفاده نمایید زیرا میزان زیاد پروتئین منجر به کاهش محتوای کلسیم و منیزیم در بدن می گردد. با این حال، من همواره افراد را به استفاده از پروتئین تشویق می کنم. پروتئین نه تنها منجر به بازیابی و رشد ماهیچه ها می گردد بلکه ¾ بدن ما نیز از پروتئین تشکیل شده است.

بهترین زمان برای استفاده از پروتئین

اکنون که با مزایای پروتئین آشنا شدید، سوال اصلی به بهترین زمان استفاده از پروتئین مربوط می باشد. یکی از بهترین مواقع برای استفاده از پروتئین بلافاصله بعد از تمرین می باشد. زیرا استفاده از آن بعد از تمرین منجر به تامین سوخت مورد نیاز بدن برای رشد و ترمیم می گردد.

در بازه زمانی سه الی چهار ساعت بعد از تمرین می توانید از پروتئین استفاده نمایید زیرا ماهیچه های شما برای بازیابی به پروتئین نیاز دارند. همچنین ضروری است قبل از خواب نیز از پروتئین و به ویژه انواع دیرجذب آن استفاده نمایید تا پروتئین مورد نیاز بدن در حین خواب نیز تامین گردد. صبحانه نیز یکی از وعده های مناسب برای مصرف پروتئین می باشد زیرا بدن شما 8-12 ساعت بدون مواد غذایی بوده است. یکی دیگر از توصیه های من استفاده مداوم از پروتئین می باشد.

نتیجه گیری

صرف نظر از هدف شما، پروتئین باید یکی از اصلی ترین مواد غذایی تشکیل دهنده رژیم غذایی شما باشد. این ماده برای دستیابی به پیشرفت بهینه و همچنین تقویت عملکرد ضروری می باشد. شایان ذکر است همه افرادی که در ورزش های مختلف فعالیت داشته و یا زندگی فعالی دارند می توانند از پروتئین بیشترین بهره را ببرند. رژیم های غذایی سرشار از پروتئین دارای ماهیت ضد پیری نیز می باشند. 

 

1
عوارض جانبی نوشیدنی های پروتئینی بر روی کلیه
نمک و تاثیر عکس آن در کاهش وزن

Related Posts

 

نظرات

تاکنون هیچ نظری ثبت نشده . اولین نفر برای ثبت نظر باشید
هم اکنون ثبت نام شده? از اینجا وارد شوید
Guest
چهارشنبه, 05 تیر 1398

badge g

دانلود نسخه اندروید از

(رایگان)